Qwen Code vs Zed: Özellikler, Fiyatlar ve Kullanıcı Yorumları 2026
Qwen Code
Açık Kaynak Terminal Kodlama Ajanı

Zed
Yapay Zeka ve İş Birliğine Sahip Rust Kod Düzenleyicisi

Qwen Code
Açık Kaynak Terminal Kodlama Ajanı

Zed
Yapay Zeka ve İş Birliğine Sahip Rust Kod Düzenleyicisi

Qwen Code ve Zed nedir?
Qwen Code, öncelikle terminalinizde çalışan açık kaynaklı bir yapay zeka kodlama ajanıdır. Qwen modelleriyle, özellikle Qwen3-Coder ve Qwen3.6, Qwen3.7 ve Qwen3.8 gibi daha yeni sürümlerle en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kod tabanınızı okur, düz dilde ne istediğinizi anlar ve ardından sizin için kodu planlar, yazar ve kontrol eder.
Google'ın Gemini CLI projesinden uyarlanan bir proje olarak başladı ve Qwen ve Alibaba ekibinin ve açık kaynak topluluğunun güçlü desteğiyle kendi başına bir araca dönüştü. Terminalin ötesinde, masaüstü uygulaması olarak da gelir ve VS Code, JetBrains ve Zed gibi editörlerin içinde çalışır.
Zed, büyük projelerde çalışırken bile anında tepki veriyormuş gibi hissettirmek için üretilmiş bir kod düzenleyicisidir. Rust ile yazılmıştır ve kendi grafik sistemini kullanır, böylece yazma, kaydırma ve arama neredeyse hiç gecikme olmadan gerçekleşir.
Zed ayrıca insanların gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmasına olanak tanır; tıpkı paylaşılan bir belge gibi, birbirlerinin imleçlerini ve düzenlemelerini anında görebilirler. Hızlı düzenlemenin yanı sıra, Zed doğrudan entegre edilmiş yapay zeka özellikleri sunar; böylece bir yapay zeka ajanından kod tabanınız genelinde değişiklikler yapmasını isteyebilir, siz yazarken akıllı kod önerileri alabilir ve tercih ederseniz harici yapay zeka araçlarını bağlayabilirsiniz.
Mac, Windows ve Linux'ta masaüstü uygulaması olarak çalışır ve indirip kullanması ücretsizdir.
Qwen Code ve Zed özellikleri
Düz dil isteklerinden kod oluşturur ve düzeltir
Büyük kod tabanlarını okur ve açıklar
Kabuk komutlarını güvenle çalıştırır ve dosyaları düzenler
Qwen, OpenAI, Anthropic ve yerel modellerle çalışır
Alt ajanlar, ajan ekipleri ve yerleşik bellek
macOS, Windows ve Linux için masaüstü uygulaması
VS Code, JetBrains ve Zed entegrasyonları
Otomasyon için başsız ve arka plan modları
Apache-2.0 lisansı altında açık kaynak
Node, Python ve Java için SDK'lar
Rust ile geliştirilmiş, neredeyse anında performans sunan düzenleyici
Canlı imleçlerle gerçek zamanlı çok oyunculu iş birliği
Otonom düzenlemeler için entegre yapay zeka kodlama ajanları
Siz yazarken akıllı düzenleme tahminleri
Sahneleme ve işleme özellikli yerel Git paneli
Birçok dil için entegre hata ayıklayıcı
SSH üzerinden uzaktan geliştirme
Harici yapay zeka ajanları ve kendi API anahtarlarınız için destek
Mac, Windows ve Linux'ta kullanılabilir
Tamamen açık kaynak çekirdek
Qwen Code ve Zed kullanım senaryoları
Qwen Code ve Zed fiyatlandırması
Qwen Code, bireyler ve ekipler için ayrı fiyatlandırma sunar; tümü ücretsiz bir plan yerine aylık kredilere dayalıdır.
Lite (ayda 6 $): Her 7 günde bir 2.500 kredi ve aynı anda 1 ila 2 ajan çalıştırma imkanı.
Standard (ayda 18 $): Her 7 günde bir 10.000 kredi, Lite'a göre 4 kat kredi ve birlikte çalışan 3 ila 4 ajan.
Pro (ayda 68 $): Her 7 günde bir 40.000 kredi, Lite'a göre 16 kat kredi ve aynı anda 6 ila 8 ajan.
Yıllık faturalandırma üç planda da maliyeti düşürür. Ekipler için koltuk bazlı planlar Standard için ayda koltuk başına 20 $'dan, Pro için 75 $'dan ve Max için 200 $'dan başlar; her biri daha fazla aylık kredi ve GLM-5, MiniMax-M2.5 ve DeepSeek-V3.2 gibi modellere erişim ekler.
Zed, farklı ihtiyaçlara uygun üç fiyatlandırma planı sunar. Kişisel plan sonsuza kadar ücretsizdir ve 2.000 kabul edilen düzenleme tahmininin yanı sıra kendi yapay zeka API anahtarlarınızı getirdiğinizde veya Claude Agent ve Codex gibi harici ajanları bağladığınızda sınırsız kullanım içerir.
Pro plan aylık 10 ABD dolarıdır ve sınırsız düzenleme tahmini ile birlikte her ay 5 ABD doları değerinde yapay zeka jetonu içerir. Bu kredi kullanıldıktan sonra, ek yapay zeka kullanımı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak faturalandırılır.
Ekipler için İş planı koltuk başına aylık 30 ABD dolarıdır ve sınırsız düzenleme tahmininin yanı sıra kuruluş çapında yapay zeka politikaları, veri yönetişimi, birleşik harcama görünürlüğü ve rol tabanlı erişim kontrolü ekler. 25 veya daha fazla koltuğa sahip kuruluşlar özel bir sipariş formu talep edebilir.
SSS: Qwen Code vs Zed
Değerlendirmeler: Qwen Code vs Zed
0 değerlendirmeye dayalı
0 değerlendirmeye dayalı
Qwen Code aracını diğer araçlarla karşılaştırın
OpenCode
Ücretsiz Açık Kaynak Kodlama Ajanınız
Codex
Geliştiriciler için OpenAI'nin Yapay Zeka Kodlama Ajanı
Cursor CLI
Terminaliniz için AI Kodlama Ajanı
GitHub Copilot CLI
Terminal için Yapay Zeka Kodlama Aracısı
Kimi Code
Moonshot AI'nin Ajan Tabanlı Kodlama Asistanı
Grok Build
Terminal için xAI'nin Yapay Zeka Kodlama Ajanı
Claude Code
Anthropic'in Aracısal Kodlama Aracı
Devin Desktop
Yapay Zeka Kodlama Aracı Komut Merkezi IDE'si
Cursor
Geliştiriciler İçin Yapay Zeka Tabanlı Kod Düzenleyici
Zed aracını diğer araçlarla karşılaştırın
Cursor
Geliştiriciler İçin Yapay Zeka Tabanlı Kod Düzenleyici
OpenCode
Ücretsiz Açık Kaynak Kodlama Ajanınız
Devin Desktop
Yapay Zeka Kodlama Aracı Komut Merkezi IDE'si
Codex
Geliştiriciler için OpenAI'nin Yapay Zeka Kodlama Ajanı
Cursor CLI
Terminaliniz için AI Kodlama Ajanı
GitHub Copilot CLI
Terminal için Yapay Zeka Kodlama Aracısı
Kimi Code
Moonshot AI'nin Ajan Tabanlı Kodlama Asistanı
Grok Build
Terminal için xAI'nin Yapay Zeka Kodlama Ajanı
Claude Code
Anthropic'in Aracısal Kodlama Aracı